Drie nieuwe producten om dementie in de gehandicaptenzorg beter te begeleiden
30 mei 2012Het Kennisplein Gehandicaptensector heeft 3 nieuwe producten ontwikkeld voor zorgorganisaties om dementie bij mensen met een verstandelijke beperking beter te begeleiden. Het gaat om een brochure voor verwanten en professionele ondersteuners, een zelfbeoordelingslijst voor zorgorganisaties en een spel voor begeleiders.
Bij mensen met een verstandelijke beperking is het stellen van de diagnose dementie extra gecompliceerd. De communicatie verloopt vaak moeilijk. Ze zijn meestal nog minder dan andere mensen met dementie in staat goed aan te geven hoe ze zich voelen en van welke symptomen ze last hebben. Bovendien: welke symptomen horen bij de beperking en welke bij de dementie?
Brochure ‘Dementie bij mensen met een verstandelijke beperking’
De brochure geeft inzicht in dementie in het algemeen en specifiek bij mensen met een verstandelijke handicap. Er zijn veel overeenkomsten met dementie bij normaal begaafde mensen. Maar er zijn ook verschillen. Deze overeenkomsten en verschillen komen uitgebreid aan bod. De informatie is bedoeld als eerste kennismaking met het onderwerp. Voor lezers die al meer weten over dementie is het een geheugensteun en naslagwerk. De brochure is geschreven door Marian Maaskant en Martin Schuurman en is gratis te downloaden.
Lees meer over de brochure 'Dementie bij mensen met een verstandelijke beperking'
Zelfbeoordelingslijst ‘Ondersteuning aan dementerende mensen met een verstandelijke beperking’
Met deze lijst kunnen directe ondersteuners en managers/bestuurders nagaan in hoeverre hun organisatie aan de randvoorwaarden voor goede individuele en organisatorische ondersteuning aan dementerende cliënten voldoet. Zij kunnen de lijst online invullen en krijgen direct het resultaat te zien. De ingevulde gegevens worden automatisch en anoniem verwerkt. In de statistieken is niet terug te zien welke organisatie de lijst heeft ingevuld. De zelfbeoordelingslijst is ontwikkeld door Martin Schuurman en Marian Maaskant.
Lees meer over de zelfbeoordelingslijst dementie
Spel ‘Weten, vergeten en …begeleiden!’
Met dit spel leren begeleiders op een aansprekende en laagdrempelige manier omgaan met cliënten met een verstandelijke beperking en dementie. Het spel biedt kennis en praktische tips en is bedoeld voor:
- begeleiders van ouder wordende mensen met een verstandelijke beperking
- orthopedagogen, psychologen en andere spelleiders die begeleiders en cliënten ondersteunen in het dementieproces
- anderen die betrokken zijn bij het bieden van inhoudelijke ondersteuning aan teams
Het spel kost € 86. De losse onderdelen zijn ook gratis te downloaden. Het spel is ontwikkeld door Arianne Uijl-Blijenberg en is vanaf 1 juni beschikbaar.
Lees meer over het spel 'Weten, vergeten en ... begeleiden!'
Ontwikkeld in een werkplaats
Deze 3 producten zijn ontwikkeld in een werkplaats op het Kennisplein Gehandicaptensector in samenwerking met Fonds NutsOhra.
Contactpersoon
Abonneer je op de nieuwsbrief van Vilans
Blijf wekelijks op de hoogte van nieuwe kennis, activiteiten, trajecten en vacatures van Vilans.



